تبلیغات
دغدغه های رهبری

دغدغه های رهبری
مقاومت
قالب وبلاگ
هر چند همیشه و همواره رهنمودهای خلف صالح خمینی راهگشا و چاره ساز بوده است اما دیدارهای رهبری با مسئولان عالی رتبه نظام همیشه حال و هوای دیگری را به همراه داشته است. حال و هوایی كه با قرار گرفتن در آن، شمیم ولایت و احساسِ داشتن رهبری عادل و صالح در راس حكومت به مانند خنكای نسیم رمضان جان را می نوازد. چرا كه تمام تلاش دشمنان بر این محور استوار بوده كه حس داشتن پدری دلسوز و مدیری مدبّر كه در در تمام فراز و نشیب های سالهای گذشته كشتی انقلاب را به بهترین شكل ممكن هدایت و راهنمایی كرده از ما گرفته شود. اما ظهور نشانه های ولایت امری و اقتدار مدیریتی عالی ترین مقام جمهوری اسلامی و ولیّ امر مسلمین جهان در دیدار با مدیران عالی رتبه كشوری - كه همه در سایه ولایت او مدیریت یافته اند - همان قدر دلگرم كننده و شیرین بود كه رگه های پدری و نوازش های مهربانانه رهبر حكیم انقلاب در ملاقات با محرومان و مردم عادی صمیمانه و چشم نواز است.

دیدار روز گذشته رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه ای با مقامات عالی رتبه كشور هم هر چند مانند همیشه پر محتوا و ذی قیمت بود اما شرایط حساس كشور و نیز اختلافات حادث شده میان برخی مسئولان وسران قوا، محورهای این دیدار را بسیار حائز اهمیت كرده و آن را ویژگی های دوچندانی بخشیده بود. این سخنرانی دارای سه بعد بسیار ستودنیِ "جهانی ترین"، "حساس ترین"، و "جذاب ترین ها" بود كه هر یك شرح و بسطی هر چند اندك و جداگانه را می طلبد؛

•• جهانی ترین بعد سخنان ولی امر مسلمین جهان درباره تهدیدات نظامی اخیری بود كه هر از چندگاهی تیتر اخبار رسانه ها را به خود اختصاص می دهد. ایشان در این باره فرمودند: "بعید است آنها این حماقت را انجام دهند اما همه بدانند اگر این تهدید عملی شود میدان مقابله ملت ایران فقط منطقه ما نخواهد بود بلکه این مقابله، میدان گسترده تری خواهد داشت. "
این جمله ی هر چند كوتاه آب سردی را می مانست كه بر سر تمامی جنجال های تبلیغاتی روزهای اخیر ابرقدرت پوشالی غرب یعنی آمریكا ریخته شد. تامل در این سخنان و رمزگشایی از رموز آن می تواند فهم آن را مایه قوت قلب بیشتری كند.

- سران ایالات متحده بهتر از هركسی بر این نكته واقفند كه باتلاق به وجود آمده در عراق و افغانستان به تنهایی كافی بوده تا آنها را به سرنوشتی مشابه شوروی در آستانه فروپاشی نزدیك كند. از همین رو، تصور قرار گرفتن در مهلكه ای به نام جنگ با ایران به اندازه ای نگران كننده و مخوف است كه سناتورهای ضد ایرانی آمریكا را نیز به واكنش واداشته و آنها در سناریویی ساختگی حقوق بشر را بهانه كرده و از مقامات كاخ سفید خواسته اند تا راه حل دیپلماتیك را تا آخرین گام ادامه داده و از فكر رویارویی نظامی با ایران منصرف شوند!

- تسلط ایران بر یكی از عظیم ترین منابع انرژی جهان و نیز سلطه مقتدرانه جمهوری اسلامی بر شاهراه حساس تنگه هرمز از بدیهی ترین مقدماتی است كه هر كارشناس زبده ی نظامی را در اولین گام های طراحی جنگ بر ضد ایران به نتیجه روشن برتری ایران رسانده و او را از ایده ی مقابله نظامی با جمهوری اسلامی منصرف می كند. چرا كه قطع صادرات انرژی ایران به جهان و نیز بستن تنگه هرمز توسط دریادلان نیروی دریایی ایران كفایت از هر مقابله و دفاع پیشرفته نظامی می كند. چون با تحقق چنین شرایطی، در آن و كمتر از آنی تمامی معادلات اقتصادی دنیا با مشكل جدی مواجه شده و وضعیت اقتصادی جهان دستخوش جنگ جهانی سومی خواهد شد كه این بار اولین و آخرین بازنده ی آن ایالات متحده آمریكا با بدهی های چند هزار میلیارد دلاری می باشد و نه كشوری دیگر. این همان نكته ای است كه سكاندار بزرگوار كشتی انقلاب از آن با تعبیر "میدان مقابله ی گسترده تر ایران"‌ در صورت بروز جنگ نام بردند.

- باید در نظر داشت كه متحدان جمهوری اسلامی در منطقه مانند سوریه و حزب الله لبنان با توجه به منافع مشتركی كه در دشمنی با امپریالیسم جهانی به سركردگی آمریكا با جمهوری اسلامی ایران دارند نقش بازدارنده ی پررنگی را در ممانعت از هرگونه اقدام نظامی علیه ایران بر عهده دارند. سران كاخ سفید اطمینان دارند كه در صورت تعرض نظامی به ایران منافع اصلی ترین متحد آنان در منطقه یعنی رژیم اشغالگر قدس با خطر جدی مواجه شده و عملا حلقه ی مدیریتی آمریكا در منطقه دچار آسیب غیرقابل جبرانی می گردد.

•• حساس ترین فراز از سخنان رهبر فرزانه انقلاب اشارات و تصریحات معظم له بر مسئله ی وحدت و اتفاق نظر و عملكرد همگان حول محور آرمان های انقلاب و نظام اسلامی بود.
رئوس این فراز ارزشمند بر سه موضوع مغفول تكیه داشت ؛" آتش افروزی های سیاسی و دامن زدن به اختلاف ها" ، "جذب حداكثری و دفع حداقلی" ، "فریضه بودن وحدت و همدلی میان مسئولان" .

- موضوع آتش افروزی های سیاسی و بهره برداری دشمنان از اختلاف میان مسئولان و مردم از پررنگ ترین نكاتی بود كه برای به ثمر نشستن وحدت در كشور توسط مقام معظم رهبری مورد مداقِّه قرار گرفت. مروری بر كارنامه روزهای مشرف بر انتخابات دهم ریاست جمهوری تاكنون گواه خوبی است برای وقوف بر این نكته كه بزرگ ترین دلشادی دشمنان در وقایع پدید آمده در روزهای پس از انتخابات، اختلاف و تشتّتی بود كه میان حامیان نامزدهای انتخاباتی رخ داده و به مرور و با هدایت دشمنان تبدیل به اختلاف مبنایی و پس از آن به جولانگاهی برای دخالت دشمنان و عناصر ضد انقلاب مبدل شد. با فروكش كردن تب فعالیت های انتخاباتی و مدیریت فتنه توسط نیروهای انقلابی، مهم ترین دستور كار فتنه گران و حامیان آنان ایجاد و دامن زدن تفرقه در میان مردم وبه خصوص مسئولان و سران قوا بوده است. و نسخه منحصر به فرد برای این بیماری خطرناك و صعب العلاج همانستكه رهبر دوراندیش انقلاب فرمودند ؛ یعنی پرهیز از افتادن در دام آتش افروزی های سیاسی و بهره برداری های دشمنان.

- نگاهی بر رفتار های شخصی و مدیریتی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای از زمان زعامت و رهبری تاكنون نشان می دهد كه موضوع "جذب حداكثری و دفع حداقلی" یكی از برنامه های مبنایی مدیریت ایشان در سالهای گذشته بوده است. در فضای فعلی كشور نیز تاكید معظم له بر این اصل از آن رو مورد توجه می باشد كه اختلاف سلیقه ها و روش ها همان گونه كه در میان آحاد ملت مشاهده می شود در شیوه های اداره ی كشور تك تك مدیران نیز به وفور یافت می شود. حال اگر هر مدیری مسئول دیگر را به صرف اختلاف در سلایق و روش ها طرد كرده و مدیر دیگر نیز مقابله ی به مثل كند ، روشن است كه در دوری باطل كشور با تعطیلی خدمت رسانی و پیشرفت روبرو شده و آن می شود كه حاشیه ها جای اصول را گرفته و هر جناح و شخص و گروهی تنها به تسویه حساب های درونی كه نتیجه اش جذب حداقلی و دفع حداكثری خواهد بود می اندیشد.

- مثل معروفی است كه مستحبات عامّه ی مردم برای بزرگان واجب و مكروهات برای آنها حرام است. این برداشت از آنجایی ناشی می شود كه نگرش مردم به مدیران و حاكمان خود نگرشی الگوبردار و مقلدانه می باشد و روشن است كه وحدت و همدلی میان مسئولان كه به تعبیر فرماندهی كل قوا "یك فریضه بوده و تعمد در مخالفت با ‌آن در سطوح بالا خلاف شرع است" اگر محقق نشود اركان اداره كشور كه به خصوص در فضای فعلی تنها با یك صدا شدن به پیش می رود لنگ و افلیج می شود.

- تاكید كم سابقه رهبری بر وحدت میان مسئولان را باید در اختلافاتی جست كه در ماه های اخیر از ارسال یا عدم ارسال مصوبات دولت به مجلس و یا دخالت مجلس در امور اجرایی و ابلاغ مصوبات توسط رئیس مجلس شروع شده و تا ورود مدیران قوای مختلف كشور به حیطه وظایف دیگر قوا ادامه یافت. و رهبری معظم بهتر از هر كسی آگاهند بر اینكه دود این اختلافات تنها به چشم مردم خواهد رفت و بس!

•• جذاب ترین محور بحث مقام معظم رهبری موضوع مذاكره با آمریكا بود. "ما با دلایل واضح، مذاکره با امریکا را رد کرده ایم چرا که مذاکره در سایه تهدید و فشار و ارعاب را مذاکره نمی دانیم و به همین علت، همچنان که مسئولان محترم کشور گفته اند ما اهل مذاکره هستیم اما نه با امریکایی که خواستار گفتگو در سایه تهدید و تحریم و زورگویی است."
- چشم نوازترین اشاره در این سخنان نگاه واقعی و به دور از برداشت های صفر و صدی در مسئله ی مذاكره و رابطه ی ایران و آمریكاست.

- همان گونه كه همگان می دانند موضوع مذاكره و رابطه با آمریكا از آن دست مسائلی است كه در چارچوب كلیات و اصول نظام قرار گرفته و تنها با نظر و تایید رهبری امكان اجرایی شدن و یا نشدن آن فراهم می شود. اما تعابیر اخیر معظم له به خوبی نشان داد كه موضع جمهوری اسلامی در تعامل یا عدم تعامل با آمریكا نگاهی صفر و صدی نیست بلكه برداشتی است منطبق بر واقعیات اثبات شده كه بر پایه ی آن سران ایالات متحده بایستی از یك دندگی و تظاهر به ابرقدرت بودن خود عقب نشینی كرده و ضمن به رسمیت شناختن حقوق ملت ایران، به مانند بسیاری دول دیگر طرق عادی و دیپلماتیك مذاكره و رو در رویی را انتخاب كنند. نه اینكه با اهرم قرار دادن مجامع جهانی و استفاده از ظرفیت های نابرابری چون وتوی مصوبات شورای امنیت سازمان ملل تصور كنند كه ایران را به گوشه ی رینگ هدایت كرده و این كشور را وادار به مذاكره و گفتگو آن هم از موضع فرودستی كرده اند.
- این بیانات روشنگرانه به خوبی تكلیف مسئولان داخلی و ناظران خارجی را روشن كرد. این اظهارات آشكار كرد كه ایران ابایی از مواجهه منطقی با‌ آمریكا ندارد اما تظاهر آمریكا به قلدر مآبی سال ها و دهه های گذشته پاسخی جز بی اعتنایی مسئولان ایرانی و ادامه دشمنی ها با كاخ سفید را در پی نخواهد داشت.
- تصریح حضرت آیت الله العظمی خامنه ای به حد و حدود و كیفیت و كمیّت مذاكره با آمریكا برای دو دسته ی داخلی سودمندتر از دیگران بود. اول برای آنانی كه فراموش كرده و یا قصد فراموشی آن را دارند كه حرف اول و آخر در مواجهه ی با آمریكا را تنها شخص اول كشور یعنی فرماندهی معظم كل قوا می زند و دیگری برای آنانی كه خود را از دیگران برای انقلاب دلسوزتر و انقلابی تر می دانند. نباید از یاد برد كه هر گاه مصلحت كشور با برخورداری از عزت ملی ایجاب كند كه رهبری اشاره به جواز مذاكره و حتی تعامل با ایالات متحده كنند به مانند گذشته كه قطع رابطه با آمریكا موضع نظام بود ، رفتار جدید نیز موضع نظام تلقی شده و افراط یا تفریط در برابر آن نابخشودنی است.

- اشاره مقام عظمای ولایت به عزت جمهوری اسلامی ایران و استكبار ستیزی كشورمان فراز دیگری از تلمیحات بیانات اخیر رهبری در باب مذاكره با آمریكا بود. اینكه "آمریکایی ها بدانند که نمی توانند ایران را همچون دیگران تحت فشار قرار دهند چرا که جمهوری اسلامی زیر بار هیچ فشاری نخواهد رفت و به سبک خود به هر فشاری پاسخ خواهد داد. " عزتمندانه ترین پاسخی بود كه می شد به مواضع اخیر مقامات كاخ سفید درباره مذاكره و گفتگو با ایران داد. چرا كه این موضع رسمی انقلاب ایران بار دیگر در مجامع جهانی رسا تر از گذشته اعلام شد كه ملت ایران تنها در مسیری كه برخوردار از عزت و موافق مصلحت باشد تن به رِفق و مدارا خواهد داد نه آنجایی كه زور و تهدید، چاشنی خیانت هایی شود كه سالیان سال درباره این ملت روا شده و بر سر آنها نازل شده است

[ دوشنبه 1 شهریور 1389 ] [ 01:33 ب.ظ ] [ حمید مظاهری راد ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

حمیدمظاهری راد فعالترین وبلاگ نویس تبریزی با یکصد وب سایت در زمینه های مدیریتی سیاسی ادبی فرهنگی هنری ورزشی علمی اجتماعی تاریخی عرفانی گردشگری و...
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
ایران رمان