تبلیغات
دغدغه های رهبری

دغدغه های رهبری
مقاومت
قالب وبلاگ

سؤال كردند كه كدامیك از شما كتاب «دل سگ» را خوانده‌اید و جالب است كه در آن جمع ده پانزده نفری «انجمن هنرمندان مسلمان» كه همه نویسنده بودند، كسی یادش نبود و ابراز نكرد كه من خوانده‌ام؛ بعد خود ایشان ادامه دادند كه این كتاب برای میخائیل بولگاكوف است و ...

 رهبر انقلاب كه كه همواره دغدغه فرهنگ و بویژه كتاب را دارد، در خصوص كتاب و نسبت آن با مسئولان كشور معتقد است «اگر اهل مطالعه نباشید، بهتر است مسئولیت هم نداشته باشید، زیرا باز هم بی‌مطالعه می‌مانید، اما اگر كسی اهل مطالعه و كار علمی باشد، می‌تواند مسئولیت هم قبول كند...»

البته ایشان در مورد ممیزی كتاب نیز نكته جالبی را در تاریخ 28 اردیبهشت 1378 و در جمع ناشران عنوان می‌كنند: «یك كار فرهنگى‏اى است كه اثرش آنى است و قابل پاسخگویى نیست. مثل این‏كه در جامعه‏اى بیایند عكسهاى مستهجن جنسى را به شكل وسیعى در میان جوانان پخش كنند! شما چطور مى‏خواهید این را جواب دهید؟! اصلاً قابل جواب دادن است؟! این اصلاً قابل جواب دادن نیست. وقتى كه یك اثر هنرى و یك نوشته و یك عكس، یك تأثیر ویرانگر اخلاقى دارد، این قابل پاسخگویى نیست. جلوِ این كار فرهنگى را باید گرفت؛ این آن ممیّزى واجب است كه در جنجال علیه ممیّزى و سانسور نباید هدف را گم كرد. من وظیفه نظام مى‏دانم، وظیفه وزارت ارشاد مى‏دانم، وظیفه شما كه ناشرید مى‏دانم، كه وقتى چنین چیزى مطرح مى‏شود، شما اجازه ندهید و كمك نكنید. این هیچ ربطى ندارد به این‏كه ما با فكر آزاد موافقیم یا مخالفیم. »

بنابراین گزارش، مراودات و خاطرات محسن چینی‌فروشان با آیت‌الله خامنه‌ای بنا بر اقتضائات كاری در حوزه‌های فرهنگی از جمله كتاب به سالهای دور برمی‌گردد و حالا او از گشت و گذار خود در كتابخانه شخصی رهبر انقلاب می‌گوید...بخش‌هایی از این گفت‌وگو را كه پایگاه اطلاع‌رسانی موسسه حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب منتشر كرده، در ادامه می‌خوانید:

* یادم می‌آید بعد از ترور كه ایشان در بیمارستان بستری بودند، با جمعی تحت عنوان «انجمن هنرمندان مسلمان» به عیادت ایشان رفتیم. حدود ده دوازده نفر بودیم كه در آن جمع شهید مرتضی آوینی و آقای سید مهدی شجاعی هم بودند. صحبت‌های متعددی شد. ایشان خیلی تأكید كردند به نویسندگان، ‌-چون نویسنده‌ها هم در جمع بودند- كه شما در صورتی می‌توانید كتاب بنویسید و كتاب بخوانید كه به كتاب آشنا باشید و رمان‌های مختلف را خوانده باشید. اگر رمان نخوانده باشید، نمی‌توانید رمانِ خوب بنویسید. نكته‌ی دیگری كه اشاره كردند این بود كه انتقال اندیشه‌ها توسط رمان صورت می‌گیرد. یعنی رمان یك ابزار خوبی است كه تنها برای سرگرمی نیست. تأكید ایشان این بود كه رمان یك ابزار خوبی است برای انتقال اندیشه‌ها.

* ایشان سؤال كردند كه كدامیك از شما كتاب «دل سگ» را خوانده‌اید؟ و جالب است كه در آن جمع ده پانزده نفری كه همه نویسنده بودند، كسی یادش نبود و ابراز نكرد كه من خوانده‌ام و بعد خود ایشان ادامه دادند كه این كتاب «دل سگ» برای میخائیل بولگاكوف است كه درواقع او زمانی كه حكومت كمونیستی شوروی مسلط می‌شود، او این كتاب را می‌نویسد. كتابی است منتقدانه نسبت به آن سیستم و نظام حكومتی. تا مدت‌ها هم اجازه‌ی انتشار نداشته و بعدها كه شرایط فرق كرده، این كتاب هم منتشر شده. توصیه می‌كردند كه بروید و این كتاب را بخوانید. به هر حال این یك شاهدمثال بود برای این‌كه یك رمان چطور می‌تواند اندیشه‌ها را منتقل كند.


* كتاب‌های مرحوم جلال، همه‌اش را دارند. راجع به خود جلال هم خیلی نظر مثبتی دارند. بعضی از كتاب‌های مرحوم شریعتی هم موجود است. راجع به جلال، راجع به تك‌نگاشت‌های جلال صحبت می‌كردند كه جلال تك‌نگاشت‌های بسیار خوبی داشت. مثل اورازان و می‌گفتند كه ما مثل جلال همچنین نویسنده‌ای با این قلم پیدا نكردیم كه بتواند همین كار را انجام بدهد.

* ایشان درباره فردوسی تعبیرشان این بود كه همین كه اسمشان حكیم ابوالقاسم فردوسی بوده، معلوم است كه ایشان اهل حكمت بوده و كسی كه اهل حكمت باشد، جز حكمت نمی‌گوید و شاهنامه كه تاریخ است، پر از حكمت است. درواقع ایشان یك‌جور مراجعه به شاهنامه را به عنوان آشنا شدن و استفاده از اندیشه‌های فردوسی تأیید می‌كردند.


[ دوشنبه 24 آبان 1389 ] [ 09:40 ق.ظ ] [ حمید مظاهری راد ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

حمیدمظاهری راد فعالترین وبلاگ نویس تبریزی با یکصد وب سایت در زمینه های مدیریتی سیاسی ادبی فرهنگی هنری ورزشی علمی اجتماعی تاریخی عرفانی گردشگری و...
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
ایران رمان