تبلیغات
دغدغه های رهبری

دغدغه های رهبری
مقاومت
قالب وبلاگ

دوران جنگ تحمیلی شرایط خاصی را برای کشور فراهم کرد و سیستم اقتصادی آن روزها هم به تبعیت از شرایط دفاع تنظیم شده بود، اما پس از دوران دفاع مقدس، کشور در دوره تازه ای قرار گرفت که با گذشته بسیار متفاوت بود و بخصوص در موضوع اقتصاد، دولتها روند جدیدی را اتخاذ کردند تا در نهایت به توسعه اقتصادی و شکوفایی کشور در ابعاد مختلف منجر شود.
اما همزمان که روند اداره دوران پس از جنگ با پیش از آن تفاوت پیدا کرد، هشدارها نسبت به انحراف در مسیر حرکت هم افزایش یافت. در این میان مهم ترین شخصی که همیشه مراقب اتفاقها بوده و با رصد مداوم، هشدارهایی را به مسؤولان داده است، رهبر معظم انقلاب بوده اند. ایشان بخصوص از دوره ای که دولت به سمت کوچک سازی خود و سپردن امور به بخشهای خصوصی حرکت کرد، همیشه با دقت امور را تحت نظر داشته و به انحای مختلف ارشادات و فرامین خود را ارائه کرده اند. گاهی این فرمایشات در میان مسؤولان بوده و گاهی هم ایشان به اقتضای شرایط موضوع را در یک جمع عمومی مطرح کرده اند که از دغدغه بیشتر مقام معظم رهبری نسبت به موضوعی خاص حکایت داشته است.
یکی از این موضوعها هم بحث ثروتهای بادآورده بود. رهبر انقلاب نگران بودند که در جریان واگذاری امور به بخش خصوصی، تخلفی صورت گرفته و برخی افراد با استفاده از رانت و روابط خاص به ثروتهای بادآورده ای برسند که اساساً روند حرکت به سمت خصوصی سازی را دچار مشکل و نقصان کند.
این موضوع البته در دیگر کشورها نیز تجربه شده است و گاهی خسارتهای زیادی را در پی داشته که نه تنها به وضعیت اشتغال کارگران سامان نداده است، بلکه این قشر را دچار مشکلات خاصی نیز کرده است.
آن چه مسلم است، اینکه رهبر معظم انقلاب با توجه به اطلاعات، تجربیات دیگر کشورها و آگاهی بر امور دغدغه های اقتصادی خود را مطرح کرده اند و شاید فرمان هشت ماده ای ایشان در برخورد با مفاسد اقتصادی هم به دلیل همین نگرانیها باشد. لذا مسؤولانی که کار را در دولت و دستگاه های اجرایی برعهده می گیرند، باید نگرانیهای رهبر انقلاب نسبت به امور مختلف را کاملاً جدی گرفته و نصب العین خود قرار دهند.
بر اساس دو سند چشم انداز 20 ساله و برنامه های توسعه کشور، دولت الزاماً باید به سمت کوچک سازی و خصوصی سازی در بسیاری از امور پیش برود، اما همان طور که ذکر شد، این روند می تواند بستری را برای برخی افراد برای سؤاستفاده از روابط خود ایجاد کند، یا اینکه حتی برخی افراد با استفاده از تسلط خود بر قوانین و استفاده از مفرهای قانونی راه را بر اجرای صحیح قوانین اقتصادی ببندند. متأسفانه دراین موضوع افرادی که دارای سمت یا مسؤولیتی خاص هستند، بیشتر در معرض خطر اشتباه قرار می گیرند و البته اشتباه آنها نیز سخت تر می آید و نگاه مردم را نسبت به همه مسؤولان تغییر می دهد.
در این خصوص اگر چه بارها تأکید شده است، اما بازهم لازم به یادآوری است که برای غلبه بر چنین معضلاتی راهی جز توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب و نظارت بیشتر بر امور اقتصادی بویژه در میان مسؤولان وجود ندارد که بدون تردید اگر چنین نظارتی صورت گیرد، کشور ما با توجه به ظرفیتهای فراوان خود در حوزه های اجتماعی، علمی، جغرافیایی و... شاهد جهشی بزرگ خواهد بود.
متأسفانه بی توجهی به این مهم هم خسارتهای اقتصادی خاصی در پی خواهد داشت و هم به دلیل تأثیر مستقیم بر نگاه مردم به حکومت و زندگی اقتصادی آنها بر موضوعهای اجتماعی هم تأثیر منفی خواهد گذاشت. بویژه آن که نظام جمهوری اسلامی ایران با دشمنان قسم خورده ای مواجه است که از هر فرصتی برای ضعیف جلوه دادن آن استفاده کرده، از هیچ تلاشی برای ضربه زدن به آن و ناکارآمد نشان دادنش فروگذار نمی کنند.
خصوصی سازی اشتباه و رانت خواری در این حوزه به بیکاری کارگران و تأثیر مستقیم بر شرایط سیاسی و اجتماعی جامعه منجر خواهد شد و همچنین هر گونه فساد اقتصادی موجب متهم کردن همه مسؤولان -که بی گمان بخش اعظم آنها صادقانه تلاش می کنند- خواهد شد.
فساد اقتصادی به دلیل نبود نظارت کافی دستگاه های متولی می تواند به بیکاری کارمندان و کارگران و نفوذ رانت خواری در میان رده های مختلف اداری و مالی منجر گردد. این روند در نهایت وارد حوزه سیاسی خواهد شد و اساس عدالت و حقوق یکسان برای هر شهروند را زیر سؤال می برد.
اگر چه بیشتر نگاه ها در حوزه برخورد با فساد به قوه قضاییه معطوف می شود، اما یکی از جدی ترین گلوگاه های جلوگیری از نفوذ فرصت طلبان خود دستگاه های اجرایی و قوانین آنها هستند. اگر اجرای قانون برای همه به طور یکسان اعمال شود و هیچ کس در برابر قانون نسبت به دیگری برتری نداشته باشد، جامعه احساس آرامش کرده و به مسؤولان خود اعتماد پیدا می کند. اگر چه مهم ترین دستگاه در برخورد با تخلف هم قوه قضاییه است که می تواند با برخورد سریع و اطلاع رسانی لازم، همگان را نسبت به انجام تخلف نگران و آگاه کند.

سیامک باقری


[ چهارشنبه 4 خرداد 1390 ] [ 02:59 ق.ظ ] [ حمید مظاهری راد ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

حمیدمظاهری راد فعالترین وبلاگ نویس تبریزی با یکصد وب سایت در زمینه های مدیریتی سیاسی ادبی فرهنگی هنری ورزشی علمی اجتماعی تاریخی عرفانی گردشگری و...
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
ایران رمان