تبلیغات
دغدغه های رهبری

دغدغه های رهبری
مقاومت
قالب وبلاگ
 اسنادی که ادوارد اسنودن در اختیار روزنامه گاردین قرار داده نشان می دهد که آژانس امنیت ملی آمریکا کاخ سفید، پنتاگون و دیگر ادارات دولتی را ترغیب می‌کرده تا شماره ها و اطلاعاتی را که از رهبران جهان در اختیار دارند به اشتراک بگذارند تا با افزوده شدن این شماره ها به سیستم کنترل و نظارت آژانس امنیت ملی آمریکا ردگیری آنها ممکن شود.

تنها در یک مورد یکی از مقامات آمریکایی که اسمش فاش نشده بیش از 200 شماره تلفن برای جاسوسی در اختیار آژانس امنیت ملی آمریکا قرار داده که 35 مورد از این شماره ها مربوط به رهبران جهان بوده است.

افشای این خبر بعد از مشخص شدن جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از تلفن های همراه مقامات فرانسوی و آلمانی باعث تشدید نگرانی ها در میان مقامات سیاسی و افکار عمومی در اروپا شده است.

نکته مهم در سند تازه افشا شده اسنودن این است که این جاسوسی ها و شنودها مقطعی نبوده و به طور منظم ادامه دارد. علاوه بر این آژانس مذکور برای تداوم این روند به طور مرتب خواستار همکاری دیگر مقامات آمریکایی بوده است.

یادداشت مذکور که مربوط به اکتبر سال 2006 است نشان می‌دهد که چگونه جاسوسی و شنود از متحدان به روندی عادی در کاخ سفید مبدل شده است. مقامات آمریکایی هنوز واکنشی نسبت به انتشار این سند از خود نشان نداده اند.


[ سه شنبه 7 آبان 1392 ] [ 05:19 ب.ظ ] [ حمید مظاهری راد ] [ نظرات ]

میتوانید این مقاله ی حمید مظاهری راد را که در سایت مرکز اطلاعات علمی تخصصی مدیریت منتشر شده از اینجا دریافت دارید.


[ شنبه 4 آبان 1392 ] [ 09:14 ب.ظ ] [ حمید مظاهری راد ] [ نظرات ]

دنیل گُلمن (Daniel Goleman) اولین فردی است که اصطلاح «هوش هیجانی» (Emotional Intelligence) را در کتابی به همین نام در سال ۱۹۹۵ به مخاطبین گسترده‌اش عرضه کرد و اولین فردی بود که این مفهوم را در مقاله مجله هاروارد (Harvard Business Review) که در ادامه آمده است، در دنیای کسب‌وکار استفاده کرد. در تحقیق وی که در میان نزدیک به ۲۰۰ شرکت جهانی انجام شد، گُلمن متوجه شد درحالی‌که ویژگی‌های سنتی مرتبط با رهبری مانند هوش، سرسختی، مصمم بودن و بصیرت، برای موفقیت لازم هستند، اما کافی نیستند. رهبران مؤثر، با درجه بالایی از هوش هیجانی شناخته می‌شوند که شامل خودآگاهی (Self-Awareness)، خودتنظیمی (Self-Regulation)، انگیزه (Motivation)، همدلی (Empathy) و مهارت اجتماعی (Social skill) است. این ویژگی‌ها ممکن است ضعیف و غیرکاری جلوه کنند اما گُلمن ارتباطی مستقیم بین هوش هیجانی و نتایج قابل اندازه‌گیری کسب‌وکار یافت. درحالی‌که ارتباط هوش هیجانی و کسب‌وکار در طی سال‌های گذشته بحث‌برانگیز بوده است اما مقاله گُلمن با توضیح هر یک از عناصر هوش هیجانی، بحث در مورد چگونگی تشخیص آن در رهبران بالقوه، چگونگی و چرایی ارتباط آن با عملکرد و چگونگی یادگیری آن، مرجعی قطعی برای موضوع باقی مانده است.

هر فردی در دنیای کسب‌وکار نمونه‌ای از افراد بسیار باهوش با مهارت اجرایی بالا را سراغ دارد که با قرار گرفتن در موقعیت رهبری، در شغلشان شکست‌خورده‌اند. همچنین افرادی که با توانایی‌های ذهنی و مهارت فنی قوی – اما نه خارق‌العاده – به موقعیت مشابهی ترفیع پیداکرده و به اوج رسیده‌اند.

چنین مثال‌هایی این عقیده رایج که «شناسایی افراد با ویژگی­­های مناسب برای رهبری، بیشتر از جنس هنر است تا علم» را تقویت می‌کند. بااین‌وجود ویژگی‌های فردی رهبران باشکوه متغیر است: برخی رهبران آرام و تحلیلی هستند؛ برخی دیگر اعلامیه‌هایشان را از قله کوه فریاد می‌زنند. مهم‌تر از آن، این است که موقعیت‌های متفاوت، نیاز به نوع رهبری متفاوت دارد. بیشتر شرکت‌ها در وضعیت ادغام، نیاز به مذاکره‌کنندگانی حساس به‌عنوان سکان‌دار دارند، درحالی‌که در موقعیت بازگشت از ادغام نیاز به رهبرانی با اختیار و قدرتمند است.

بااین‌همه من متوجه شده‌ام که رهبران مؤثر در یک ویژگی، با یکدیگر مشترک و مشابه هستند. همه آنها درجه بالایی از آنچه «هوش هیجانی» نامیده می‌شود دارند. هوش هیجانی، ضریب هوشی (IQ) یا مهارت‌های فنی نیست. این موارد در هوش هیجانی مؤثر هستند اما به‌عنوان توانایی ابتدایی، یعنی مهارت‌های اولیه برای موقعیت اجرایی هستند. اما تحقیقات من در راستای مطالعات اخیر دیگر نشان می‌دهد که هوش هیجانی ضرورت و لازمه رهبری است. بدون آن، فرد می‌تواند بهترین آموزش را در جهان دریافت کند، ذهنی تیز و تحلیلی و عرضه بی‌انتهایی از ایده‌های هوشمندانه داشته باشد اما همچنان رهبری بزرگ نخواهد بود.

در طی سال گذشته، من و همکارانم بر روی چگونگی عملکرد هوش هیجانی در کار تمرکز کردیم. ما ارتباط بین هوش هیجانی و عملکرد مؤثر را به‌ویژه در مورد رهبران مورد بررسی قراردادیم و مشاهده کردیم که هوش هیجانی چگونه خود را در شغل نمایان می‌کند. چطور می‌توانید بگویید که یک فرد هوش هیجانی بالا دارد و چگونه می‌توانید آن را در مورد خودتان تشخیص دهید؟ در ادامه این سؤالات را با بررسی هر یک از اجزاء هوش هیجانی مورد بررسی قرار می‌دهیم.

پنج عنصر هوش هیجانی در کار

آنچه یک رهبر را می‌سازد - 5 عنصر هوش هیجانی در کار

ارزیابی هوش هیجانی

امروز، بیشتر شرکت‌های بزرگ روانشناسان کارآزموده را برای توسعه آنچه که با عنوان «مدل­های شایستگی» (Competency Models) شناخته می‌شوند به کار می‌گیرند تا به آنها در شناسایی، آموزش و ترفیع ستارگان محتمل در آسمان رهبری کمک کنند. روانشناسان همچنین چنین مدل‌هایی را برای موقعیت‌های سطح پایین تر نیز توسعه می‌دهند. در سال‌های اخیر، من مدل‌های شایستگی ۱۸۸ شرکت که بیشتر آنها بزرگ و بین‌المللی بودند مورد تحلیل قراردادم که شامل Lucent Technologies British Airways و Credit Suisse بودند.

در انجام این کار، هدف من، تشخیص توانایی‌هایی فردی بود که محرک عملکرد ویژه در این سازمان‌ها هست و درجه این تحریک بود. من توانایی‌ها را به سه گروه دسته‌بندی کردم: مهارت‌های کاملاً فنی مانند حسابداری یا برنامه‌ریزی کسب‌وکار، توانایی شهودی مانند استدلال تحلیلی، و شایستگی‌های نمایانگر هوش هیجانی مانند توانایی کار با دیگران و اثرگذاری در رهبری تحول.

روانشناسان برای ایجاد برخی از مدل‌های شایستگی، از مدیران ارشد در شرکت‌ها خواستند تا توانایی‌های که برجسته‌ترین رهبران سازمان را مشخص می‌کرد، تعیین کنند. برای ایجاد مدل‌های دیگر، روانشناسان از معیارهای عینی مانند سودآوری برای متمایز کردن بین مدیران ارشد اجراییِ برجسته از مدیران متوسط در سازمان استفاده کردند. این افراد به‌صورت گسترده‌ای مصاحبه شدند و مورد آزمون قرار گرفتند و توانایی‌های آنها با یکدیگر مقایسه شد. این فرایند منجر به ایجاد فهرست‌هایی از عناصر سازنده رهبران شد. این لیست بین ۷ تا ۱۵ عنصر داشت که شامل عناصری مانند بصیرت خلاقانه و راهبُردی بود.

وقتی من همه این داده‌ها را تحلیل کردم، به نتایج چشمگیری دست‌یافتم. مطمئناً خرد و نیروی عقلانی، محرک عملکرد برجسته بود. مهارت شهودیِ قوی مانند تفکرِ کلان و چشم‌انداز بلندمدت بسیار اهمیت داشت. اما وقتی نسبت مهارت‌های فنی، ضریب هوشی و هوش هیجانی را به‌عنوان عناصر عملکرد متعالی محاسبه کردم، ثابت شد که برای کلیه سطوح شغلی هوش هیجانی دو برابر مهم‌تر از سایر عناصر است.

منبع: Harvard Business Review


[ پنجشنبه 2 آبان 1392 ] [ 04:19 ق.ظ ] [ حمید مظاهری راد ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

حمیدمظاهری راد فعالترین وبلاگ نویس تبریزی با یکصد وب سایت در زمینه های مدیریتی سیاسی ادبی فرهنگی هنری ورزشی علمی اجتماعی تاریخی عرفانی گردشگری و...
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
ایران رمان